Jak się przełamać w mówieniu po angielsku?

14.03.2016
No własnie jak?:)

Opowiem Wam jedną krótką  historię: podróżując kiedyś na Litwie, po kilku dniach mówię do mojego kompana

G: Łukasz, ale bym sobie pogadała po angielsku.. Pogadamy?
Ł: No co Ty, Gosia. Nie pamiętam kiedy ostatni raz coś mówiłem w tym języku.
G: Ale będzie super! Pomogę Ci!
Ł:  Nie, nie. Nie ma mowy!

Mimo takiego początku, bez przymusu i nieinwazyjnie, udało się Łukasza namówić:) I ten który mówił, że nic nie mówi po angielsku gadał ze mną dobrą godzinę!:) Wierzcie mi, doświadczam takich sytuacji non stop:)

A po co ta historia? Bo większość osób przez to, że słabo mówi, nie chce mówić wcale:/:( I to jest największy BŁĄD!  TYLKO mówiąc będziesz mówił coraz lepiej!! Nie bierzcie przykładu z tego jegomościa poniżej:)


Zatem gdzie możesz mówić?

1. Jak masz duże opory, zacznij mówić do komputera:)

To nie żart:)
Słyszałeśo o programie https://dictation.io/? Działa tylko w przeglądarce "google chrome". Działa bardzo prosto: "klikasz start dictation" i mówisz:) Sprawdzasz czy ta maszyna rozpoznaje Twoje słowa:) Wygląda to tak:

Jak widzicie, ta maszyna jest ułomna, bo Gdynie zrozumiała jako Indie albo Virginie:) A frazę "I'm happy" jako "Grace Happy Pizza";)
Nie jest to urządzenie idealne, ale jak się mówi wolniej to naprawdę pisze to co mówimy:)
2. Zacznij mówić do siebie 

To naprawdę działa:) Pamiętam jak się uczyłam o tym by opowiadać o przeszłości (tzw. past simple). Opowiadałam sobie na głos np. co się wydarzyło wczoraj. Polecam nagrać to na dyktafon i odsłuchać pod kątem tego co się udało i co możnaby poprawić.

Ważne jest też to by oswoić się ze swoim głosem:) Wiesz, że trochę inaczej brzmisz w innym języku?:)3. Zacznij rozmawiać z kimś znajomymMoże mieszkasz z kimś kto też chce się uczyć?:) Może Twoja siostra też by chciała, ale dawno nie mówiła? Oczywiście to nie muszą być godziny,ale 15 - 20 min? Dobrze jest ustalić temat - moja rodzina, przygotujcie się do tego - sprawdzcie jakieś słowa, frazy (jest tego bardzo dużo w internecie, np.http://www.ang.pl/slownictwo/slownictwo-angielskie-poziom-a2, http://www.talkenglish.com/ ) i możecie pogadać nawet 15 min. Praca z kimś bardzo pomaga się zmobilizować i rzeczywiście coś zrobić!


4. Zacznij rozmawiać z obcokrajowcami online

Nie wiem czy wiecie, ale w internecie jest bardzo dużo takich miejsc gdzie ludzie spotykają się po to, by ćwiczyć mówienie w różnych językach. Często tworzą tandemy - język za jezyk. Ty np. uczysz ich polskiego, a oni Ciebie angielskiego. Ale działa to też na zasadzie: dwie osoby z różnych krajów, które chcą się uczyć angielskiego, gadają na skypie, mają ciekawą przygodę i przy okazji poprawiają się nazwajem.

Znane strony:  
https://www.italki.com/home
italk  o tym będzie osobny post. Tu możesz wybrać profesjonalnego nauczyciela (professional teacher) albo bezpłatne tandemy.

http://www.sharedtalk.com/
http://www.myhappyplanet.com/

A tu coś dla tych co chcieliby nawiązać kontakty korespondecyjne z ludźmi z całego świata:
http://www.penpalworld.com/
http://interpals.net

 

5. Zacznij chodzić na spotkania z obcokrajowcami

Jeśli mieszkasz w większym mieście albo w ośrodku akademickim to możesz być pewny, że bardzo blisko Ciebie mieszka dużo obcokrajowców albo są podróżnicy, którzy chcieliby poznać lokalnych mieszkańców. 
Jak szukać takich spotkań?  

- Jeśli jesteś studentem, polecam dopisać się do grupy na FB dla Erasmusów na Twojej uczelni. 

- Polecam spotkania Couch Surfingu -  https://www.couchsurfing.com/. Couch Surfing to społeczność podróżników, którzy pomagają sobie przez udzielanie noclegu ale też spotkania gdzie można się bliżej poznać i pogadać. Załóż profil, wejdź na grupę trójmiejską i przebieraj w spotkaniach w których jest ogromnie dużo przeciekawych osób:) Jeśli będziesz miał jakiś problem techniczny, napisz:)

 - Weź udział w Klubie Językowym w swoim mieście! Jeśli chodzi o trójmiasto na przykład, to tutaj Language Exchange Meeting ma swoje spotkania w każdy czwartek o 20 w Sopocie na ul. 3Maja 69.


6. Wymień swoją umiejętność na bezpłatne konwersacje!

Słyszałeś może o SkillTrade? SkillTrade (z ang. wymiana/ handel zdolnościami) to platforma internetowa oraz grupa Facebooku (ograniczona lokalnie, np. SkillTrade trojmiasto) gdzie ludzie proponują jakieś usługi w zamian za inne. I tak możesz znaleźć np. takie ogłoszenie:
 "Witam, poszukuje kogos, kto zna duński zeby odswiezyc ten jezyk. Jestem nauczycielka angielskiego wiec w zamian oferuje angielski lub wspólne chodzenie na kije (Nordic Walking)".

Może świetnie gotujesz i możesz kogoś nauczyć gotować w zamian za konwersacje po angielsku? :)Albo umiesz malować ściany, pielić w ogródku, naprawić kran, cokolwiek! Polecam:)

 
7. Pojedź za granicę!

I wcale nie mam na myśli być pojechał po to by ciągle być z Polakami. Ogrom możliwości gdzie możesz mieszkać z obcjokrajowcami i mówić po angielsku 24h na dobę jest niesamowity! Oto niektóre z nich!

Jeśli jesteś studentem polecam:

- Erasmus bez kolegi/ koleżanki z Polski - totalne "zanurzenie" w języku:)
- Asystentura Comenius - dla wszystkich, którzy swoją praktykę pedagogiczną chcą odbyć za granicą:)
- Program "Work&Travel" USA - najpierw pracujesz, a potem masz kilka tygodni by zwiedzić kawałek tego ogromnego kraju
- Program Camp&Leaders

Do 30-roku  życia: 
- http://evs.org.pl/evs/ - Wolontariat europejski  
- program Camp&Leaders - praca jako opiekun kolonijny
Dla wszystkich niezależnie od wieku:

Workaway! Mieszkasz z rodziną, poznajesz nowe miejsca i gadasz 24 na dobę po angielsku (jesli to akurat anglojęzyczny kraj:))W zamian za 5h pracy przez 5 dni w tygodniu dostajesz wikt i opierunek!:)
O tym będzie osobny post, a może więcej!
Pracy do wyboru jest od groma:) Wybierasz kontynent, kraj i nie tylko uczysz się języka, ale przeżywasz przygodę życia!Jeśli chodzi o te przeróżne programy i potrzebowałbyś jakiegoś wsparcia to pisz śmiało. Koszty niektórych z nich, szczególnie unijnych, są w części, a nieraz w całości pokryte. Sama byłam na kilku z nich i znam wiele osób, które były na innych. Pomożemy i wyjaśnimy jeśli masz jakieś wątpliwości:)

Ale najważniejsze w tym by mówić po angielsku jest po prostu.. zacząć! Dzisiaj!:)


enjoy us

ENJOY your speaking
Małgosia Groenwald

 Łowicka, Gdynia

 690 23 25 21 

 malgosia@eys.com.pl

www.facebook.com/eyspeaking