Co to są chunki i dlaczego są tak super efektywne?

26.10.2015

A chunk of cholocate?;)


Chunk – z ang. oznacza kawałek. Jednym z podstawowych wyróżników metody EYS jest właśnie nauka słownictwa za pomocą chunków:)

Nie jest to coś wymyślonego przeze mnie. Bynajmniej. Tak bardzo ją propaguję i stosuję, bo na tyle lat podczas których miałam zajęcia z angielskiego uczył mnie ją tylko 1 lektor i to jemu właśnie zawdzięczam mój sukces w opanowaniu dużej ilości słów nie tylko na najbliższy test, ale na dużo dłużej. Służą mi do dziś.
Zatem o co chodzi?:)Znasz pewnie nudne wkuwanie : „łóżko – a bed”, „ a chair – krzesło”, „to leave – wychodzić”, etc. Tylko powiedz, ile z tych list zapamiętałeś? Nawet bez znajomości tego jak lubi uczyć się nasz mózg, wiemy jak bardzo nienaturalna jest to metoda. Owszem, są rzeczowniki które najlepiej ilustrować rzeczami, obrazami. Nauka owoców najlepiej jak odbywa się w kuchni, na targu. Ale wielu słów, szczególnie abstrakcyjnych już tak łatwo pokazać się nie da. Więc jak sobie pomóc?

 


Podstawowe założenie jest takie: uczymy się słów by ich UŻYWAĆ, a nie po to by je po prostu znać. W końcu chodzi o to, żeby mówić.
A słowo noc na wiele Ci się nie przyda jeśli będziesz 5 min myślał jak powiedzieć „w nocy”. In night? At night?
Słowa nie występują same, oddzielnie. Zawsze są w kontekście. Zawsze w jakiś frazach, zbitkach, chunkach właśnie.:
Np. Explore  - zwiedzać.


Zwiedzasz z reguły co? Miasto, okolicę. Więc typowym chunkiem będzie np. „explore the city”. I już Twój mózg ma łatwiej. Bo słowo „city” jest mu najprawdopodobniej dobrze znane. Dlatego w szufladę „city” dodaje „explore”. Tak się uczymy – łączymy nieznane ze znamym w naszym mózgu.

Weźmy jeszcze jeden przykład:

 jealous – zazdrosny


She is jealous of Piotrek.  – Widzisz, używamy tego jako


Be       jealous           of   somebody


Być    zazdrosnym    o     kogoś.

Żeby było jeszcze łatwiej: niech ten chunk będzie Twoim skojarzeniem. Może byłaś kiedyś zazdrosna o Waldka? Może o Zdzisia?;) Zrób wtedy: I was jealous of Waldek;)


I zobacz, że teraz to słówko ma już w sobie skojarzenia, emocje i wiesz jak go uzyć! Czy to nie super??!!:))enjoy us

ENJOY your speaking
Małgosia Groenwald

 Łowicka, Gdynia

 690 23 25 21 

 malgosia@eys.com.pl

www.facebook.com/eyspeaking